Misje są dziełem Bożym, a misjonarki i misjonarze narzędziami Bożej miłości. Na Ostatniej Wieczerzy Chrystus powiedział do Apostołów: „ Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5). Dlatego najważniejszą formą pomocy tym, którzy głoszą Ewangelię Chrystusa tym, którzy jej nie znają, są: modlitwa, ofiara i świadectwo życia chrześcijańskiego. Trzeba, byśmy każdego dnia modlili się za misjonarki i misjonarzy, by upraszać im dary Ducha Świętego oraz potrzebne łaski w posłudze misyjnej. Wierzymy bowiem, w skuteczność modlitwy wstawienniczej i błagalnej. Do niej zachęca nas Psalmista, przypominając, że: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna – dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje” (Ps 127,1-2).
Wśród form duchowej pomocy misjonarzom pierwsze miejsce zajmuje Msza św. oraz Komunia św. ofiarowana w ich intencji. Zachęcamy również do codziennego odmawiania różańca za misje i modlitwy w intencjach misyjnych wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie tylko w okresie Wielkiego Postu, ale i innym czasie, możemy ofiarować za misje Drogę krzyżową.
Módlmy się za misjonarzy przywołując wstawiennictwa świętych patronów misji: św. Franciszka Ksawerego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Każda, nawet najprostsza lub najkrótsza modlitwa w intencji misjonarzy jest wspaniałym darem dla nich.
Drugą formą wspierania duchowego misjonarek i misjonarzy jest ofiarowanie za nich naszych cierpień fizycznych i duchowych oraz trudności, niedogodności życiowych i braków. Wierzymy w „świętych obcowanie” – komunię miłości i solidarności braterskiej w Kościele, dlatego ufamy, że Bóg przyjmuje duchowe ofiary jednych na korzyść drugich. Zwłaszcza chorzy i niepełnosprawni mogą ofiarować Bogu swe trudy i cierpienia za misje. Również osoby starsze, poprzez pokorne I cierpliwe znoszenie ograniczeń wieku i słabości ciała, mogą przyczynić się wzrastania w świętości misjonarzy.
Dzieci pamiętają o misjonarzach ofiarowując w ich intencji modlitwy oraz drobne wyrzeczenia umartwienia (np. rezygnacja z jakiejś przyjemności).
Szczególnymi dniami modlitwy i ofiary za misjonarzy są: Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny, październik-miesiąc różańcowy, Uroczystość Objawienia Pańskiego, II Niedziela Wielkiego Postu „Ad Gentes”, jeden z dni Białego Tygodnia (dla dzieci, które przystąpiły do I Komunii św.).