Dzieło Pomocy
AD GENTES

… dla misji
Start Wydarzenia Projekty O nas Wpłaty Linki Misjonarze sms Kontakt Polityka prywatności

Menu

Ewangelizacyjne

PROJEKTY EWANGELIZACYJNE I BUDOWLANE  WIOSNA 2024

PROJEKTY OGÓLNO - EWANGELIZACYJNE WIOSNA 2024

 

Wyposażenie Sali katechetycznej, Kazachstan, Karaganda – ks. Paweł Martyniuk                 

Od I listopada 2023 roku posługuję w parafii „Podwyższenia Krzyża Świętego” w Karagandzie (Kazachstan). Jest to najmniejsza z 4 parafii w tym mieście, W niedzielnej Mszy świętej uczestniczy od 15 do 25 osób, na szczęście ją wśród nisz także dzieci i młodzież. Parafia dysponuje dużym kościołem i salkami parafialnymi dla spotkań i katechezy. Niestety stan techniczny i wyposażenie zostawia wiele do życzenia. Mój poprzednik rozpoczął małe remonty, ale z przyczyn osobistych wyjechał z Kazachstanu. Remont kończymy na własny koszt. W ramach danego projektu planuję wyposażyć sale katechetyczne. Planuję kupić 2 stoły i krzesła oraz projektor z ekranem. W czasie wakacji w tych salach organizujemy kolonie dla dzieci i takie wyposażenie będzie bardzo przydatne. Chcę kupić także syntezator,  który służył by nam jako instrument dla liturgii w naszym kościele. Wśród parafian mam kilku dorosłych parafian, którzy grają na różnych instrumentach w miejskiej filharmonii. Są oni gotowi także bezpłatnie uczyć naszą młodzież gry na instrumentach klawiszowych a młodzież jest zainteresowana. Jeden z chłopaków już uczy się grać. Niestety obecnie korzystamy ze starych organów elektrycznych, które ktoś kiedyś przywiózł już używane z Niemiec. W tym instrumencie nie wszystkie klawisze działają a remont jest niemożliwy,

Wymiana oświetlenia solarnego w Katolickim Ośrodku Zdrowia, Kamerun, Nguelemendouka, Siostry od Aniołów

W 2013  r. na naszej misji założono oświetlenie solarne (ponieważ misja nie ma dostępu do prądu).  Przez 10 lat baterie już się zużyły jak również system oświetlenia w tym momencie okazuje się za słaby na obecne potrzeby. Słabe baterie powodują że światło potrafi kilka razy dziennie gasnąc co powoduje trudności w badaniach laboratoryjnych, trzeba wyłączać lodówkę z lekami i szczepionkami. W ramach projektu zakupimy baterię, konwerter, wzmacniacze oświetlenia.

Pomoc w zakupie węgla dla naszego klasztoru, kaplicy, pomieszczeń    dla gości, pomieszczeń gospodarczych., Kazachstan, Oziornoje , Karmelitanki Bose

W Kazachstanie jest dość chłodno potrzebujemy dużo węgla aby ocieplić pomieszczenie klasztorne, kaplicę do której codziennie przychodzą parafianie na Mszę św. pomieszczenia dla gości najczęściej wykorzystywane przez osoby duchowne dla odprawienia rekolekcji. Pomoc finansowa na węgiel odciąży nasze finanse i pomoże nam w realizację bieżących wydatków na życie, bieżących remontów a także wspomaganie potrzebujących biednych, głodnych itp.

Renowacja i wyposażenie parafialnej sali duszpasterskiej Parafii Bożego

Miłosierdzia, Kirgistan, Masalieva, Jezuici

Obecność Kościoła Katolickiego i rozwijanie jego działalności w mieście Osz  nazywanym „Stolicą Południa” uzasadnione jest możliwościami, jakie daje ponad trzystutysięczne miasto mocno zróżnicowane pod względem etniczny, a jednocześnie goszczące wielu zagranicznych turystów, ludzi biznesu, nauki i kultury. Towarzystwo Jezusowe ponad dwadzieścia lat posługuje w tym rejonie Kirgistanu. Do zeszłego roku jezuici pracowali w parafii, w pobliskim Dżalalabadzie. Od września 2023 roku przeprowadzili się, na stałe, do Osz. W październiku tegoż roku, w niedawno erygowanej parafii, oficjalnie „zainstalowano” pierwszego proboszcza, a w listopadzie dołączył wikary. Parafia, w dużej mierze dzięki pomocy różnych organizacji, rozwija się szukając nowych sposobów zaistnienia wśród miejscowej ludności. To dzięki wsparciu „Działa Pomocy Ad Gentes” udało się w roku 2022, w dużej mierze, przystosować zakupiony dom jednorodzinny na potrzeby nowopowstającej parafii. Remont przeprowadzony w 2022 roku pozwolił zaaranżować jedno pomieszczenie na kaplicę, w której odprawiane się Msze Święte i sprawowane są inne sakramenty. Drugie pomieszczenie służy jako klasa dla młodzieży przygotowującej się do matury. Obecnie najdotkliwiej odczuwalny jest brak pomieszczenia, które pozwoliłoby spotkać się z parafianami po Mszy Świętej. Tudzież przyjąć interesantów, którzy odwiedzających nasz kościół przy różnych okazjach. Zakupione wyposażenie będzie można wykorzystać w nowobudowanym domu, który obecnie znajduje się w fazie planów, ale docelowo jest jednym z głównych zadań, jakie stawia sobie Towarzystwo Jezusowe na najbliższe lata.

 

Zakup fotokopiarki, Kamerun, Garoua , Służebniczki NMP

 

Na naszej placówce siostry prowadzą katechezę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do ciągłej pracy potrzebujemy zakupić fotokopiarkę by móc na niej przygotowywać materiały  dla grupy biblijnej i grup parafialnych.

Zakup komputera z oprogramowaniem do pracy duszpasterskiej, Boliwia, Gubaira, Sługi Jezusa

Na naszej placówce misyjnej pracują obecnie trzy siostry. Zajmujemy się ewangelizacją i katechizacją na północy Galilei. Nasza posługa skierowana jest przede wszystkim do grup młodzieży i nastolatków, ale towarzyszymy duchowo także dorosłym (spotkania modlitewne, formacyjne, indywidualne) oraz przygotowujemy dzieci do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Mieszkamy i pracujemy wśród arabskich chrześcijan żyjących na terenie państwa Izrael i przeprowadzamy misje ewangelizacyjne także na terenie Palestyny i Jordanii.

Duża część naszej pracy polega na formacji katechistów lub młodzieży, która chce zaangażować się w pracę misyjną tutaj na terenie krajów arabskich. Co miesiąc przeprowadzamy projekt misyjno ewangelizacyjny, aby promować ducha misyjności i wprowadzać w tą duchowość nowe osoby. Do pracy jaką wykonujemy zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży i dorosłych, niezbędny jest komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Potrzebujemy go do przygotowywania różnego rodzaju materiałów i pomocy dydaktycznych: począwszy od tych najprostszych jak tworzenie śpiewników, kart pracy, kolorowanek dla dzieci uczestniczących w zajęciach Sunday School, skończywszy na edycji zdjęć i montażu filmów z przeprowadzonych misji. Nasza praca duszpasterska wymaga tworzenia materiałów w języku arabskim, których brak w Izraelu; materiałów dobrych jakościowo i atrakcyjnych dla współczesnych odbiorców. Niestety sprzęt, którego używałyśmy do tej pory, nie odpowiada już na te potrzeby. Konieczność zakupu nowego laptopa jest tym bardziej pilna, gdyż od czasu wybuchu wojny Izraela z Hamasem i walk prowadzonych w Galilei na granicy z Libanem (miejscowości w których pracujemy położone są w odległości 4km i 8km od granicy), wielokrotnie byłyśmy zmuszone do przeprowadzania spotkań online. Potrzebny jest więc sprzęt odpowiedni do tworzenia materiałów audio-wizualnych oraz zdolny do ich dobrego przekazu online, tak by nasze spotkania przeniesione do Internetu, utraciły jak najmniej ze swojej jakości. Chciałybyśmy zakupić komputer o charakterystykach (pamięci, karcie graficznej itp.), które przy współczesnym, niezwykle szybkim rozwoju elektroniki, pozwolą korzystać z niego także po upływie kilku lat.

Budowa Centrum Parafialnego w Aktau, prośba o finansowanie robot wykończeniowych wewnątrz budynku, Kazachstan, Atyrau, ks. Aleksander Kalinouski

W Aktau nigdy nie było Kościoła Katolickiego. Proces tworzenia parafii rozpoczęliśmy 11 lipca 2006 roku. W ten dzień przyjechałem z towarzyszącym mi klerykiem, wynajęliśmy mieszkanie i odprawiłem pierwsza Mszę Świętą w tym mieście. Za jakiś czas seminarzysta musiał wyjechać i przez długi czas byłem sam. Podczas sprawowania Mszy Świętej Pan z wami mówiłem do Aniołów i Świętych. Po kilku miesiącach pojawili się pierwsi wierni z tego miasta, pochodzenia polskiego. Obecnie jest około 80 parafian, również pochodzenia muzułmańskiego. Niektórzy już przyjęli Chrzest Święty. Do pomocy został przydzielony kapłan ks. Lacapag Ronald Lamban, pochodzenia filipińskiego. Wspierają naszą posługę wolontariuszki świeckie z Polski. Teren parafii wynosi 165 tys. km kwadratowych (trochę więcej niż połowa Polski), a najbliższy kościół znajduje się w odległości 880 km. Podejmujemy jakiś kroki, żeby w sąsiednim mieście Zanoozen (150 tys. mieszkańców, 170 km od nas) założyć kościół. Na razie nie ma tam ani jednego katolika. W lutym 2007 roku kupiliśmy mieszkanie, w którym po ukończeniu żmudnych prac remontowych, największy pokój zaadaptowany został na kaplicę, w której gromadzili się wierni. Zakup mieszkania, a tym samym stały i własny adres, umożliwił nam rejestrację parafii, która obecnie jest już oficjalnie uznawana także przez władze Kazachstanu. Dzięki pomocy wielu dobroczyńców, głównie z Polski, zebraliśmy środki i w bardzo dogodnej lokalizacji kupiliśmy teren pod budowę świątyni. Po wielu trudnościach w załatwianiu wszystkich formalności, w marcu 2011 roku chcieliśmy rozpocząć jej budowę, ale spotkaliśmy się z wielkim sprzeciwem muzułmańskich mieszkańców dzielnicy. W jedności z Biskupem podjęliśmy decyzję, o budowie domu duszpasterskiego z kaplicą wewnątrz budynku, bez kościoła. Po wielu przeciwnościach udało nam się ogrodzić teren budowy i zacząć prace ziemne oraz stawianie fundamentów. Udało się wybudować półtora piętra i cofnęli nam pozwolenie na budowę. W tej sytuacji zebraliśmy około 1000 podpisów (podpisało się również wielu muzułmanów) pod petycją do Prezydenta kraju o pozwolenie dokończenia budowy. 15 sierpnia 2015 roku w Święto Najświętszej Maryi Panny pozwolili nam kontynuować budowę domu katechetycznego, co teraz robimy. Bardzo się cieszę, że w listopadzie 2021 r. udało się oddać do użytkowania Dom Katechetyczny i otrzymać pozwolenie na celebrowanie Mszy Świętej. Wykorzystujemy ten dom również dla zajęć z rodzinami wielodzietnymi i rodzinami z dziećmi z syndromem Downa. Planujemy wykorzystywać ten dom również dla spotkań wspólnoty Polskiej w naszym mieście. Kontynuujemy pracę wykończeniowe wewnątrz budynku, jak również uporządkowanie terenu wokół niego. Budynek centrum duszpasterskiego składa się z czterech kondygnacji. Powierzchnia zabudowy wynosi około 187 m . Ogólna powierzchnia użytkowa domu wynosi około 600 m 2.

Ewangelizacja i animacja biblijna – kontynuacja, Boliwia, Concepion, ks. Jan Baran

Projekt ten dotyczy dzieła ewangelizacji poprzez organizowanie warsztatów Biblijnych w poszczególnych parafiach naszego wikariatu, przybliżenie ludzi do Boga poprzez pogłębianie znajomości Bożego Słowa jak również organizowanie i przygotowywanie Animatorów Biblijnych, którzy swoją posługą wspieraliby kapłana w misji głoszenia Dobrej Nowiny. W zeszłym roku, dzięki wsparciu dzieła pomocy „Ad Gentes”, udało się zorganizować wszystkie zaplanowane spotkania. Wzięło w nich udział 35 przedstawicieli z każdej parafii wikariatu. Pełna realizacja projektu i formacja Ministrów Słowa Bożego zaplanowana jest na 3 lata. Pierwszy rok za nami. Poprzez Dzieło Ewangelizacji i Animacji Biblijnej Konferencji Episkopatu Boliwii, organizowane są co roku kilkudniowe warsztaty Biblijne o zasięgu krajowym, których koszt wynosi około 100 dolarów. Chciałbym, aby każdego roku móc sfinansować takie warsztaty dla 2-3 osób z naszego Wikariatu. Raz w roku odbywa się spotkanie delegatów z każdej diecezji na szczeblu krajowym, koszt również oscyluje blisko 100 dolarów. Jako osoba odpowiedzialna za Animację biblijną w naszym wikariacie jestem zobowiązany uczestniczyć w tym spotkaniu.

Formacja katechistów i pomoc edukacyjna dzieciom, Boliwia, Challapata, Albertynki

Projekt dotyczy dzieci i młodzieży objętej opieką pedagogiczną i duszpasterską sióstr Albertynek naszej wspólnoty w parafii św. Jana w miejscowości Challapata oraz Świętego Piotra i Pawła de Condo w Huari w Oruro, kraju Boliwia. Parafia z około 60  pobliskimi kaplicami (do których staramy się docierać)  liczy 70 tys. wiernych. Projekt uwzględnia naszą odpowiedzialność, która obejmuje: formacje katechetów 21 osób, młodzież, grupy muzyczne, ministranci , grupa lektorska. Ponad to nasza misyjna wspólnota złożona z 3 sióstr Albertynek Posługujących ubogim prowadzi również „Apoyo escolar” czyli świetlicę dzienną dla 50 dzieci, z rodzin ubogich i środowisk wykluczonych społecznie, w wieku od 5 do 12 lat. Zapewniamy pomoc w odrabianiu lekcji oraz ciepły posiłek. Dzieci spędzają większość czasu po za godzinami szkolnymi w naszej w świetlicy, ponieważ ich rodzice pracują na polu i pasą bydło lub sprzątają produkty w mieście.

Zakup komputera potrzebnego do pracy pastoralnej, Kamerun, Figuil, Służebniczki NMP – śląskie

 

Zwracam się z gorącą prośbą o zakup komputera potrzebnego do pracy pastoralnej z grupami zrzeszonymi przy parafii. Potrzeba posiadania komputera przeznaczonego dla grup ułatwi członkom możliwość tańszej i łatwiejszej pracy dla dobra rozwoju danej grupy. Grupy zaangażowane przy parafii potrzebują odpowiednich środków by ich ewangelizacja była skuteczniejsza. Potrzeba wydania różnych informacji, materiałów formacyjnych jest niezbędna do animacji różnych grup, które angażują się by Dobra Nowina mogła objąć jak najszersze kręgi.

System Nagłośnienia Dla Grekokatolickiej Parafii W Zerqa, Jordania, Amman, Słudzy Ewangelii

Projekt obejmuje zakup i instalację systemu nagłośnienia dla kościoła parafialnego w Zarqa. W skład systemu wchodzą głośniki, wzmacniacz, mikser audio, bezprzewodowy mikrofon oraz kable i łączniki. Sprzęt ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania parafii w jej liturgicznym i duszpasterskim wymiarze. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa stanowi duchowe centrum niewielkiej (w porównaniu do muzułmańskiej większości mieszkańców miasta) grekokatolickiej wspólnoty. Odbywają się w nim Msze św., nabożeństwa, a także spotkania formacyjne i katechetyczne dla dorosłych i dzieci. Parafia obejmuje duchową opieką ok. 160 rodzin. Jako siostry misjonarki wspieramy działalność duszpasterską parafii organizując m.in. misje parafialne, wymianę młodzieży z Zarqa z młodzieżą z Galilei, spotkania formacyjne duchowość misyjną. Kościół jest także miejscem prób parafialnego chóru (który w bizantyjskiej liturgii odgrywa niezwykle istotną rolę). Poza tym, raz w tygodniu, świątynia udostępniana jest koptyjskiej wspólnocie chrześcijan, która w Zarqa nie posiada własnego kościoła. Aby wszystkie te spotkania mogły się odbywać, realizując swoje cele, niezbędna jest instalacja odpowiedniego systemu nagłośnienia. Potrzebę tę już od dłuższego czasu zgłaszali parafianie oraz katechiści, Niezbędny jest sprzęt, dzięki któremu komunikacja między wiernymi, kapłanem, chórem (podczas Mszy i nabożeństw) czy prowadzącym spotkanie i jego uczestnikami (katechezy, spotkania formacyjne) będzie mogła przebiegać bez zakłóceń.

Renowacja salki dla dzieci - wymiana spróchniałych konstrukcji drewnianych, odnowienie ścian, naprawa dachu, malowanie, zmiana instalacji elektrycznych, wymiana drzwi, zakup ławek i stolików, PNG, Kerowagi, ks. Łukasz Hołub

26 grudnia 2023 roku po prawie 3 latach pracy misyjnej w Papui-Nowej Gwinei zostałem mianowany proboszczem kolejnej parafii w Diecezji kundiawa. Jej nazwa to Kerowagi. Należy do niej 14 wiosek dojazdowych. Parafię zakładali oraz zajmowali się nią misjonarze Werbiści. Kilkanaście lat temu parafia przeszła pod opiekę lokalnych księży. Kościół katolicki na tych terenach prowadzi nie tylko działalność duszpasterską, ale i edukacyjną oraz medyczną poprzez prowadzenie katolickich szkół oraz ośrodków zdrowia. Po przybyciu do Kerowagi i po zapoznaniu się z codziennymi zadaniami misyjnymi, uświadomiłem sobie, że miejscowe dzieci nie mają adekwatnego miejsca do spotkań w ramach szkółki niedzielnej oraz w ramach misyjnego stowarzyszenia dzieci. Do wspomnianych grup w samym tylko Kerowagi należy około 100 dzieci. Istnieje co prawda salka, ale nie dość, że jest zbyt mała, to dodatkowo jest w bardzo złym stanie: przecieka dach, drewniane ściany są spróchniałe, nie ma prądu, nie ma gdzie usiąść, drzwi są dość wiekowe oraz spróchniałe, przez ostatnie kilkanaście lat nie było malowane. W Diecezji Kundiawa trwamy w roku duszpasterskim poświęconym dzieciom. Dodatkowo zostałem mianowany przez miejscowego biskupa diecezjalnym duszpasterzem dzieci. Pomyślałem zatem, że dzięki pomocy Ad Gentes moglibyśmy wyremontować, a także poszerzyć wspomniany budynek. Na remont składałyby się: wymiana spróchniałych konstrukcji drewnianych, odnowienie ścian, naprawa dachu, malowanie, zmiana instalacji elektrycznych, wymiana drzwi, zakup ławek i stolików. Dodatkowo w środku chciałbym zainstalować projektor, głośniki, tak aby pomóc dzieciom wzrastać w wierze przy użyciu nowoczesnych technik multimedialnych. Jeśli wystarczy funduszy planuję zakupić mały laptop, dzięki któremu moglibyśmy pobierać z Internetu i wyświetlać prezentacje dotyczące duszpasterstwa dzieci.

 

Zakup instrumentów i nagłośnienia do Sanktuarium, PNG, Mindi, Misjonarze Św.  Rodziny

Od 17 lat jestem proboszczem NMP w Mili Kewabi jest to parafia górska z 13 stacjami wędruję 6h w jedną stronę. Parafia liczy około 4 tysięcy wiernych, jest bardzo żywa, bogata w liczne grupy duszpasterskie. Przez okres tych 15 lat udało się bardzo dużo zrobić, parafianie są bardzo pomocni, chętni do współpracy. Wierna i ofiarna praca Papuasów zaowocowała że w 2018 roku w Głównej stacji parafii Kewabi - Muli powstało i uroczyście zostało konsekrowane pierwsze Sanktuarium Maryjne na PNG. W roku 2023 na spotkaniu plenarnym Biskupi z regionu górskiego wyrazili prośbę aby Sanktuarium do tej pory diecezjalne (diecezji Mendi) stało się Sanktuarium Regionalnym obejmującym piec Diecezji: Mendi, Mt Hagen, Wabag, Kundiawa, Goroka oraz sześć prowincji, Hela, SHP Południowe Gory, WHP  Zachodnie Gory, Enga , EHP - Wschodnie Gory, Simbu. W imieniu wszystkich pielgrzymów, osób indywidualnych, parafii oraz wszystkich Papuasów, zwracam się z prośbą o pomoc finansowa przy zakupie sprzętu nagłośnieniowego oraz instrumentów do pierwszego Sanktuarium Maryjnego w Papui Nowej Gwinei  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Muli.

Pomoc w zakupie katechizmów, śpiewników oraz pomocy dydaktycznych, Kamerun, Essiengbot,  Siostry Opatrzności Bożej

Zakup pomocy dydaktycznych pomoże nam w realizacji programu katechetycznego przygotowującego do sakramentów chrztu św. Eucharystii, bierzmowania. Dzieci uczęszczające na katechezę nie posiadają własnych pomocy ani katechizmów. 

Budowa kaplicy w Barowoje (l etap z 3), Kazachstan, Barowoje , ks. Dawid Sładek

Kilkanaście lat temu Parafia kupiła dom z działką, na której był plan budowy kaplicy. Niestety miasto wzięło część działki pod budowę drogi. Diecezja poprosiła o możliwość pozyskania ziemi pod budowę kaplicy w innym miejscu, ale odmówiono jej. Dlatego parafianie nadal gromadzą się w pokoju starego budynku mieszkalnego, który wymaga poważnych napraw. Obecnie wspólnota wiernych w Barowoje nie jest duża, liczy około 15 osób. Dla mieszkańców miasta jesteśmy niestety sektą, gdyż gromadzimy się w domu, a nie w kościele. Kaplica stałaby się zatem widocznym i oficjalnym znakiem obecności Kościoła katolickiego. Budynek znajduje się w opłakanym stanie. Inżynierowie nie wydadzą pozytywnej opinii o stanie ścian i fundamentów. Zamiast kapitalnego remontu muszę "burzyć obecny budynek i postawić w tym samym miejscu nowy. Barowoje to miejscowość wypoczynkowa, jest wielu gości, którzy dzięki widocznemu budynkowi kaplicy mogliby wejść do niej na modlitwę. Kościół w Kazachstanie się rozwija, a kaplica może być początkiem nowej parafii. Oprócz kaplicy planowane są trzy pokoje, dzięki czemu budynek będzie służył cały rok, jako miejsce obozów i wakacji dla dzieci i młodzieży. Zaprojektowano również miejsce na organy, dzięki czemu z czasem kaplica mogła stać się miejscem rozwoju kulturalnego, poprzez koncerty muzyki organowej i miejscem dialogu międzyreligijnego.

Ostatni etap wyposażenia kaplicy – prezbiterium i ławki, Boliwia, Ingavi, Elżbietanki

Jesteśmy na ostatnim etapie budowy i wyposażenia naszej kaplicy, na chwilę obecną brakuje nam ławek , które są niezbędne szczególnie dla osób starszych czy chorych. Chcemy również wykonać ołtarz, ambonę, chrzcielnicę.

Dofinansowanie projektu budowy hangaru w przedszkolu Św. Jakuba w Dimako, Kamerun, Dimako, Karmelitanki

Od kilku lat w naszym przedszkolu Św. Jakuba w Dimako pragniemy wybudować hangar, który służyłby dzieciom, podczas szkoły jako jadalnia, albo miejsce zabaw w czasie przerw, a podczas świąt w przedszkolu, służyłby jako scena. Na ten cel w tym roku szkolnym przy wielkim zaangażowaniu rodziców zorganizowaliśmy loterię TOMBOLA, która przyniosła nam sumę 165 000 FR CFA (około 250 EURO) na budowę hangaru. Prosimy Was o pomoc w dofinasowaniu tego przedsięwzięcia, które już jest w toku, a które pragniemy dokończyć. Widzimy wielką potrzebę takiego hangaru. W czasie przerw dzieci będą mogły bawić się pod nim i nie byłyby narażone na ostre słońce, a także ten hangar mógłby służyć jako jadalnia, a w czasie świąt organizowanych w przedszkolu służyłby jako scena, gdzie dzieci występowałyby ze swoim programem.

Nagłośnienie do kaplicy w obozie dla uchodźców Bidibidi, Uganda, Bidibidi, Werbiści

Od 2016 roku Zgromadzenie Słowa Bożego posługuje w jednym z największych na świecie obozów dla uchodźców, który znajduje się w Bidibidi na północy Ugandy. Czterech kapłanów i brat zakonny posługują około 250 tyś. uchodźcom z Sudanu Południowego. Przez blisko osiem lat posługi duszpasterskiej staramy się podtrzymać nadzieję ludzi, którzy musieli uciekać ze swego kraju, by ratować swoje życie. Dla nich organizujemy różne aktywności edukacyjne, terapeutyczne, ale przede wszystkim staramy się dzielić wiarą. Wraz z uchodźcami utworzyliśmy 30 kaplic, gdzie prowadzimy naszą działalność misyjną. Dzięki pomocy naszych dobrodziejów, udało nam się wybudować 4 centra, kaplice w różnych strefach obozu. 3 z nich stały się już centrami Eucharystycznymi. Ciągle zmagamy się z wyposażeniem tych obiektów w ławki, wyposażenie liturgiczne, nagłośnienie i inne. Wcześniej, dzięki Ad gentes, udało nam się wyposażyć dwa z owych centrów. W tym projekcie pragniemy prosić o pomoc w zakupie nagłośnienia do nowego centrum.

Naprawy związane z utrzymaniem Centrum Misyjnego, drugie piętro i część zewnętrzna domu, Argentyna, Moreno , Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego

Projekt zakłada naprawę zewnętrznych części Centrum Misyjnego oraz remont i malowanie wnętrza piętra. Największymi obszarami do naprawy są tylna część budynku oraz dziedziniec wewnętrzy. Z uwagi na niszczące działania klimatu, wysoką wilgotność i upływ czasu, konieczna jest okresowa konserwacja misyjnego, aby zapewnić jego użyteczność dla mieszkających tam misjonarek oraz osób korzystających z jego pomieszczeń. Realizacja napraw ma na celu utrzymanie domu w dobrym stanie oraz zapewnienie czystych i przyjemnych warunków zarówno dla mieszkańców

 

Wyposażenie w ławki kaplicy dojazdowej w Chipunka, Zambia, Chipunka, Salezjanie

Projekt polega na wyposażeniu w ławki kaplicy dojazdowej w oddalonej 0 35 km od Kazembe wiosce Chipunka. Kaplica ta została wbudowana zaledwie 2 lata temu, jednak wciąż nie udało się jej wyposażyć w ławki. Chipunka to jedna z naszych najmniejszych kaplic. Jest też położoną najdalej na południe od kościoła matki. Trzeba jednak podkreślić, że grupa wiernych tam jest bardzo prężna. Maksymalna liczba ludzi w kościele to ok. 150 osób, z drugiej strony liturgia tam jest bardzo dobrze przygotowana. Teren wokół kaplicy się także rozwija, jest pomysł na boiska dla dzieci i młodzieży. Przy kaplicy działa wiele grup: chóry, ministranci, dzieci Maryi. Ważne by dodać tutaj, że ławki zrobione zostaną najtańszym kosztem czyli przez pracowników i uczniów naszej szkoły stolarskiej. Zatem beneficjentami tego projektu są nie tylko wierni zgromadzeni wokół tej kaplicy, ale także uczniowie szkoły, którzy będą mogli wykonać praktyczny projekt i udoskonalić swój warsztat zawodowy. Jest to zatem także projekt edukacyjny  Wyposażenie kaplicy w ławki uczyni ją bardziej atrakcyjną dla miejscowej ludności. Zapewni godne warunki do przeżywania Mszy świętej. Kaplica ta także jako miejsce spotkań różnych grup stanie się bardziej atrakcyjna.

 

Pomoc w zakupie sprzętu Audiowizualnego do wyposażenia sali wykładowej w Centrum Pastoralnym Mingende, PNG, Pastoral Centre Mingende , Werbiści

Streszczenie projektu Centrum Pastoralne Mingende jest instytucją Ewangelizacyjną i formacyjną Diecezji. Kundiawa. Dla kształcenia świeckich liderów dla wspólnot kościelnych lokalnego kościoła oraz do formacji i  kształcenia świeckich katechetów. Funkcjonuje od 30 lat. Obecnie jest silna potrzeba wyposażenia  sali wkładowej w nowe instrumenty audiowizualne ponieważ poprzednie został wyeksploatowane. Dobry projektor skoordynowany z laptopem będzie wykorzystany przez wielu wykładowców do prezentowania treści ich wykładów w rożny sposób za pomocą "Power Point".

Wykończenie dwóch sal katechetycznych, Burkina Faso, Banfora, ks. Marcin Głąb

Opis projektu: Projekt ten, którego celem jest wykończenie dwóch sal katechetycznych jest pierwszym projektem realizowanym przeze mnie w parafii Św. Wiatera w Banfora. Moja parafia, to parafia w budowie i nie ma w niej sali katechetycznej. Obecnie katechezy odbywają się pod drzewami, albo w miejscach gdzie zadaszenie jest zrobione ze słomy. Potrzeba wykończenia sal do katechezy jest dla mnie priorytetem.  Celem projektu jest dokończenie budowy dwóch sal do katechezy, a przez to zapewnieniem parafii odpowiednich miejsc do katechezy, niezbędnych w dziele ewangelizacji, oprócz katechezy w pomieszczeniach tych będą mogły odbywać się spotkania szkoleniowe mające na celu zachęcenie i rozbudowanie wiary wśród młodych kobiet z Banfora. Krótko mówiąc projekt ten przyczyni się do fizycznej i duchowej budowy parafii Św. Wiatera w Banfora.

Remont Sali parafialnej, PNG, Madang, ks. Michał Szulc

Budynek Sali parafialnej  nie był remontowany od ponad 50 lat, obiekt jest bardzo kiepskim stanie. Projekt podzielony jest na kilka etapów, część na którą wnioskuje obejmuje remont głównej części Sali parafialnej, położenie płytek ceramicznych na podłodze, malowanie ścian wewnątrz  i remont okien.

Instalacja wentylacji, oświetlenia i radiofonizacji w kościele, Zambia, Lusaka¸ks. Michał Matysik

W listopadzie 2020 r. Arcybiskup Lusaki zlecił mi organizację nowej parafii pw. św. Leona Wielkiego w Kabangwe, na obrzeżach stolicy.  Dotychczas to miejsce było stacją dojazdową głównej parafii pw. Matki Bożej w Kabangwe. Wszystko wymagało zorganizowania od podstaw, włącznie z wykończeniem kościoła (tylko budynek w stanie surowym), budową plebanii, i całą infrastrukturą. Budynek kościoła pokryliśmy blachą. Założona została instalacja elektryczna choć jeszcze nie jesteśmy podłączeni do sieci. W ubiegłym roku zgodnie z planem wykończyliśmy prezbiterium i budynek kościoła został pomalowany na zewnątrz oraz w środku. zbudować kamienny ołtarz. Zostały zrobione drewniane ławki z klęcznikiem. W tym roku planujemy zainstalować wentylację (turbiny na dachu) oraz oświetlenie i radiofonizację. Dlatego nasza prośba o dofinansowanie tego projektu.   Większość parafian to ludzie bez stałej pracy zarobkowej.

Pomoc katechetyczna dla parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Angola, Mbanza Kongo, Franciszkanki misjonarki

Projekt ma na celu pomocy w pracy katechetycznej w parafii gdzie siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi są odpowiedzialne za prowadzenie katechezy. Praca ta wiąże się z koordynowaniem katechezy nie tylko w mieście Mbanza Kongo ale także dotyczy wiosek. Pomoc „Ad gentes” umożliwi nam zakup projektora, podręczników katechetycznych, organizowanie formacji katechetycznych dla katechetów i rekolekcji, oraz pomoże w organizowaniu wyjazdów na wioski. Projekt będzie realizowany w diecezji, w której znajduje się wiele trudności ekonomicznych. Parafia nie posiada własnych środków do pomocy w zakupie sprzętu katechetycznego, takich jak drukarka czy projektor dla użycia nowych metod dydaktycznych, dziś tak ważnych w pracy ewangelizacyjnej, szczególnie dla formacji nowych katechetów oraz podręczników i pomocy metodycznych czy katechizmów dla katechetów.

 

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
40 0.042201995849609